Fanor och flaggor

Inför nationaldagsfirandet lottar kommunen ut ett antal flaggor. Både privatpersoner och föreningar i Båstads kommun kan vara med i flaggutlottningen.

Ansök om flagga hos kommunen

Vill ni som förening, organisation eller privatperson ansöka om en flagga hos kommunen?

Inför nationaldagsfirandet varje år lottar kommunen ut ett antal flaggor. Både privatpersoner och föreningar i Båstads kommun kan vara med i flaggutlottningen.

Du ansöker till utlottningen via vårt formulär. Observera att vi tar endast emot din ansökan mellan den 1 och 21 april varje år.








Ange om du ansöker som privatperson eller förening * (obligatorisk)
Ange om du ansöker som privatperson eller förening



Ange hur hög flaggstången är (flaggans storlek anpassas efter flaggstångens höjd).  * (obligatorisk)
Ange hur hög flaggstången är (flaggans storlek anpassas efter flaggstångens höjd).




Ansök om flagga/fana från Stiftelsen Sveriges Nationaldag

Som ett led i att sprida användandet av svenska flaggan delar även Stiftelsen Sveriges Nationaldag varje år ut ett antal fanor till föreningar och organisationer i landet.

Ett begränsat antal fanor, cirka tio stycken, delas ut av H.M. Konungen vid det traditionella firandet av Nationaldagen på Skansen i Stockholm den 6 juni.

Övriga tilldelningar av fanor överlämnas vid lokala firanden i respektive kommun eller på annat sätt.

Vilka kan ansöka?

  • Fana: för föreningar och organisationer.
  • Flagga: flaggor som varit hissade över Riksdagshuset kan sökas av föreningar, organisationer, skolor och vård- och omsorgsboenden.

När och hur ansöker ni?

Ansökan måste lämnas in senast 1 februari varje år. Fanorna delas ut i samband med nationaldagsfirandet.

 

 

Senast uppdaterad:

Hjälpte den här informationen dig?