Publicerad:

ikon

Nyheten är mer än 60 dagar gammal

Möt Josefin och Mariette som jobbar inom hemvården

Hur är det att arbeta inom hemvården – och vad är det som gör att människor stannar kvar i yrket i 25 eller 40 år? I en film berättar enhetschef Josefin Gren och undersköterska Mariette Rötnes om vardagen, mötena med de äldre och drivkraften i arbetet inom hemvården.

Kommundirektör Jonas Jönsson möter enhetschef Josefin och undersköterska Mariette i ett filmat samtal om arbetet inom hemvården. De delar med sig av sina erfarenheter, berättar om mötena med de äldre och beskriver både ansvaret, glädjen och utvecklingen inom verksamheten.

Josefin har arbetat inom vård och omsorg i 25 år och Mariette i 40 år. I filmen berättar de om hur de hamnade i yrket, hur en vanlig arbetsdag kan se ut och vad som gör arbetet meningsfullt för dem.

– Det bästa med att jobba inom vård och omsorg är mötet med de äldre. Det är någon slags magi där. Och man känner att man hjälper någon, säger Mariette i filmen.

Personlig inblick i yrket

Samtalet ger en personlig inblick i ett yrke som handlar om både omvårdnad, självständighet och mänskliga möten. Josefin beskriver hur arbetet innebär att göra skillnad för människor varje dag och att ge tillbaka till dem som byggt vårt samhälle. Mariette berättar om variationen i arbetet och om relationerna som skapas över tid.

Filmen tar också upp hur verksamheten utvecklas och förbättras, bland annat genom digitala lösningar och ett ständigt arbete med att anpassa omsorgen efter de äldres behov.

Förståelse för verksamheten

Syftet med filmen är att lyfta fram några av de människor som arbetar inom hemvården och ge en bild av deras vardag och drivkrafter. Vi vill skapa förståelse för verksamheten och visa på bredden och betydelsen av arbetet inom vård och omsorg.

De tankar och upplevelser som delas i filmen är personliga och bygger på de medverkandes egna erfarenheter. Alla medarbetare kan ha olika upplevelser av arbetet, men i filmen får vi ta del av Josefin och Mariettes berättelser och perspektiv.

Kanske väcker filmen också nyfikenhet hos den som funderar på ett arbete inom hemvården.

– Prova. Du kan alltid prova att gå bredvid och se om det är något för dig. Tycker du om utmaningar och roliga saker då ska du jobba inom hemvården, säger Mariette.

Senast uppdaterad: