Publicerad:

Nytt korttidsboende invigt vid Haga Park

På onsdagen invigdes det nya korttidsboendet vid Haga Park i Förslöv, en efterlängtad satsning inom vård och omsorg. Invigningen, som samlade representanter från både Båstadhem och kommunen, markerade en milstolpe för det gemensamma projektet.

Invigningen inleddes med ett välkomsttal av Gitte Dahlin, ordförande för Båstadhem. Hon överräckte en inflyttningspresent till Iréne Ebbesson, vice ordförande i vård- och omsorgsnämnden. Dahlin betonade vikten av samarbetet:
– Det är en stor dag för vård- och omsorgsnämnden och en stor dag för Båstadhem att vi står här idag.

Byggprojektet inleddes 2023 efter en omfattande planeringsperiod. Ursprungligen planerades boendet för 20 vårdrum, men byggnadens storlek begränsades till 18 rum.

Funktionell och estetisk design

Det nya boendet är utformat för att vara både funktionellt och inbjudande. Fastighetens ljusa interiör domineras av breda korridorer och stora fönsterpartier som skapar en öppen känsla. L-formen på byggnaden erbjuder fri sikt genom båda volymerna, medan väggarna är klädda med ljuddämpande ekpanel. Ett särskilt blickfång är en växtvägg av mossa framför beredningsköket.

Varje vårdrum har stora fönster som släpper in rikligt med dagsljus och ger patienterna utsikt även från sängläge. På källarplanet finns personalutrymmen, utbildningssalar samt rehab- och träningsrum för de boende.

Högtidlig bandklippning

Kommunstyrelsens ordförande, Johan Olsson Swanstein, och Iréne Ebbesson klippte bandet för att officiellt inviga boendet.
– Från kommunstyrelsens sida är vi övertygade om att detta kommer bli ett fantastiskt boende. Det har redan överträffat våra förväntningar. Jag vill rikta ett stort tack till alla inblandade, sa Johan Olsson Swanstein.

Ebbesson tillade:
– Vi kunde inte fått en bättre julklapp än detta. Det har varit en önskan i flera år som nu går i uppfyllelse.

Snart redo för inflyttning

Boendet möbleras kommande måndag och verksamheten beräknas starta efter nyår. Cindy Case Nord, ansvarig för korttidsboendet i Båstads kommun, förklarade boendets syfte:
– Boendet är till för de som är medicinskt färdigbehandlade men som ännu inte klarar sig själva i sina egna hem.

Det nya korttidsboendet vid Haga Park är en viktig del i kommunens arbete för att stärka vården och omsorgen för invånarna.

Senast uppdaterad: