Välkommen till Båstads kommun!
Halvklart och uppehåll 20°

Huvudnavigering

Du är här:Startsida/Information & nyheter/Om kommunen/Press/Pressmeddelanden 2012/Nu har datorerna kommit till Akademi Båstad Gymnasium
Tyck till

Undermeny

Nu har datorerna kommit till Akademi Båstad Gymnasium

Publicerad den 19 januari 2012

Nu får samtliga elever på Akademi Båstad Gymnasium sina efterlängtade Mac-datorer. Efter att upphandlingen väl var i hamn dröjde det inte många dagar innan datorerna var på plats.

Datorerna har installerats med en unik startsida för skolan med bild och logotyp och innehåller program som kommunen har licens på. Dessa är iWork som innehåller ordbehandlare, presentationsprogram och kalkylprogram samt CS4 som innehåller indesign, photoshop och illustrator, layout,- bildbehandlings- och illustrationsprogram. CS4 som lär bli välanvända av inte minst eleverna på mediaprogrammet och de som läser estetisk verksamhet och de elever som har foto som kurs.

Att satsningen med en dator till varje elev på gymnasieskolan blev försenad har sin förklaring i upphandlingsregler som man som kommun måste följa.

 

– Det var viktigt för oss att det blev rätt kvalitet på de datorer som vi skulle köpa in och det orsakade en försening. Men nu är datorerna inköpta och på plats och därmed kan eleverna på Akademi Båstad Gymnasium nyttja dem i sina studier och utveckla sina kunskaper, säger kommunens bildningschef Henrik Anderson.

 

 

Kontaktperson

  • Båstads kommun Tel. 0431-770 00 Org. nummer: 212000-0944, Bankgiro: 650-8337 269 80 BÅSTAD Hitta Båstads kommun
  • Öppettider kommunhuset Måndag-torsdag 08.00-16.30, tisdag 08.00-18.00 samt fredag 08.00-15.00.